V jedné ulici je 5 domů každý má jinou barvu, v každém žije osoba rozdílné národnosti. Každý obyvatel pije svůj nápoj, kouří svoje cigarety a chová zvířata. Nikdo nepije to co ostatní, nekouří co ostatní a nechová to co ostatní. Angličan žije v červeném domě. Švéd chová psy. Dán pije čaj. Zelený dům je nalevo od bílého. Obyvatel zeleného domu pije kávu. Ten, co kouří Pall Mall, chová ptáky. Obyvatel žlutého domu kouří Dunhill. Ten, co žije ve středním domě, pije mléko. Nor žije v prvním domě. Ten, co kouří Blend, žije vedle toho, co chová kočky. Ten, co chová koně, žije vedle toho, co kouří Dunhill. Ten, co kouří Blue Master, pije pivo. Němec kouří Prince. Nor žije vedle modrého domu. Ten, co kouří Blend, má souseda, který pije vodu. Kdo tedy chová ryby?

Tuto hádanku sestavil Albert Einstein a údajně jí umí vyřešit jen 2% lidstva. Já jí svého času řešil jako součást přijímacího řízení do zaměstnání a nevyřešil. Je tam totiž nejednoznačnost, která mi v tom zabránila. Moje mysl se v této fázi zasekla a já hledal další podmínky vedoucí k jedinému řešení. Výsledek jsem tedy tipnul – a správně.

Nyní však řeším hádanku, která je intelektuálně náročnější. Hledáme vůdce střediska, vybíráme ze jmenovaných lidí, kteří jsou charakterizováni každý jednou větou.

  1. Čert bude vykonávat libovolnou funkci, kromě vůdce střediska.
  2. Hela ráda pomůže, ale nechce zastávat žádnou klíčovou funkci.
  3. Klíště ustupuje do pozadí a může poskytnout morální podporu.
  4. Ajví chce žít mimo republiku.
  5. Myšky se ještě nikdo neptal.
  6. Tonda nikdy nechtěl být vedoucí.
  7. Panda je na vysoké a nemá na nic čas.
  8. Mája půjde na vysokou.

Tak jak? Kdo chová rybičky? Mates chová želvu.