Kachna měsíce 6/2009

Jste studentem? Chodíte po Praze pěšky? Kolikrát vás smetl dav hrnoucí se z metra? Kolikrát jste stáli na jednom místě a přes samé lidi jste neměli kam šlápnout? Ostatní šli, ale vy jste nemohli? Tomu je konec! Výzkumné ústavy společně s úřadem vlády pracují na novém programu, který se týká organizace chodců na chodníkách, tzv. předpisy pro chodce. V budoucnu budou na chodnících vyznačeny pruhy a začnou platit předpisy podobné těm, které platí pro auta. Projekt je teprve v plenkách a není tomu náhodou, že se tento nápad zrodil v hlavách inženýrů z ČVUT. Z tohoto důvodu se v příštím roce stane testovací oblastí pro tento systém chození.

V naší budově v Trojanově ulici budou nainstalovány dopravní značky a studenti se jimi budou muset řídit. Co můžeme očekávat? Všechny chodby budou rozděleny bílou čárou na dva jízdní směry. Studenti se budou muset pohybovat v pravém chodeckém pruhu. V širších chodbách a na schodištích bude zavedeno více pruhů pro různě rychlé chodce. Očekávejte křižovatky, jak je znáte. Čtvercová bíložlutá značka bude značit hlavní chodby, přípojky k ní budou končit červenobílým trojúhelníkem „Dej přednost v chůzi“.

Budova Trojanově ulici však byla vybrána pro svou unikátní architekturu, protože u vchodu a kolem vrátnice je možno zřídit kruhový objezd, v chodecké terminologii „kruhový obchod“. Poslechněte si jak by to mělo fungovat. Vzhledem k šířce vstupních dveří do budovy, bude nutné při vstupu snížit rychlost a držet se při pravé straně. Po vstupu do budovy, podél pravé stěny projdete dalšími dveřmi a budete pokračovat po pravé straně schodiště. Pokud budete chtít „kruhový obchod“ opustit, naznačíte pravou rukou a vyjdete buď do suterénních prostorů, nebo po hlavním schodišti se třemi pruhy vyjdete do vyšších pater budovy, nebo se vydáte po vedlejší jednosměrné chodbě do učebny 101. Po skončení přednášky se z učebny 101, vydáte po druhé jednosměrné chodbě. Zde pozor – musíte se napojit na zprava přicházející chodbu od katedry matematiky, zde dáváte přednost v chůzi. (Za nedání přednosti vašemu kantorovi z katedry matematiky se udělují 2-3 body, za nasbíraných 12 bodů, si můžete matematiku zapsat znovu – příští rok samozřejmě.) Nicméně, ihned po napojení na tah od katedry matematiky dáváte přednost hlavnímu tahu ze schodů dolů, který pokračuje po „kruhovém obchodu“ po schodišti, opět zprava, ven z budovy. Stále se držíte pravé stěny. Existuje teoretická studie, která tvrdí, že tato organizace vstupu a odchodu z budovy v Trojanově ulici urychlí příchody studentů na přednášku o úžasných 53 vteřin.

Doporučujeme studentům tyto předpisy zkoušet již nyní, i když v platnost přijdou až od 1.9.2009. V příštím roce vyjde nový „Průvodce jaderňáka po fakultě“ s podtitulem „jak se neztratit v Trojanských jednosměrkách“. Předpisy budou v prvních šesti týdnech semestru poskytnut k vyzkoušení, pak začnou platit včetně všech sankcí. Semafory budou zaváděny, až v letním semestru. Chůzi zdar!