Kachna měsíce 5/2009

Mánie týkající se čarodějného učně Harry Pottera, která vypukla před několika lety v Británii, zachvátila během několika měsíců celý svět. Milióny čtenářů hltali knihy o Harryho dobrodružstvích a J. K. Rowlingová byla vyzdvihována jako autorka, která ve svých dílech prokázala vysokou míru fantazie. Ale nic není takové, jaké se na první pohled zdá.Při probírání školních archivů za účelem získání senzace na některého z kantorů jsme náhodou nalezli starou prezenční listinu z předmětu diskrétní matematika. Kde jsme objevili podpis „J. K. Rowling“, porovnáním s autorkou podepsanými výtisky Harry Pottera jsme zjistili, že se jednalo opravdu o autorku světoznámého bestselleru. Trvalo již jen několik dní, než jsme si dali vše do souvislosti a nyní můžeme přijít se šokujícím tvrzením: Rowlingová byla na studijním pobytu na ČVUT a předlohou pro pohádkový hrad Bradavice, je právě naše fakulta!!!

Po podrobném rozboru knih jsme získali naprosto konkrétní důkazy o souvislosti mezi naší fakultou, lidmi na ní a postavami v knize. Mezi nejzajímavější postavy v knize patří přísná profesorka McGonagalová přednášející přeměňování, tato postava se až nápadně podobá profesorce Pelantové a jejím čárům v matematické analýze. Malý a veselý profesor Kraktiknot má svou předlohu v docentu Štolovi. Ředitel školy Brumbál je zatím zahalen tajemstvím, spekuluje se, že jeho předlohou mohou být profesoři Tolar, Hlavatý, nebo Havlíček. Pro charakterově složitou postavu profesora Snapa, který se jeví od počátku jako záporák, ale přesto stojí na straně dobra a spravedlnosti, nebyl předlohou nikdo jiný, než Jiří Pytlíček prom. mat.! Předlohou pro nudného profesora historie čar a kouzel, který jednoho rána vstal a nechal v křesle ležet své tělo a přesto učí i jako duch, se stal –cenzura redakce–, který u nás vyučuje předmět –cenzura redakce–. Předlohou pro profesorku Prýtovou se stala docentka Havránková, předlohou profesora Lupina byl tajemník Vrána…

Neprozkoumána nezůstává ani otázka předloh postav studentů. Je nutné přiznat, že tato otázka je těžší, než u kantorů, nicméně po dostatečném přezkoumání jsme došli k názoru, že předlohou pro Herminu Grangerovou se stala doc. Zuzana Masáková a postava Harryho Potera se v základu shoduje s osobou Ing. Pošty.

Zatím se nám nepodařilo zjistit reálné předlohy postav Hagrida, sourozenců Weasleyových a několika dalších postav, ale nutno přiznat, že ne pro všechno J. K. Rowlingová musela hledat inspiraci v reálném světě.